LUCIJANKA NA NATJECANJIMA IZ MATEMATIKE

Gimnazija Lucijana Vranjanina krenula je s radom školske godine 1990./1991. upisavši pet razreda jezične i čak četiri razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije. Od samih početaka uključila se u Natjecanja iz matematike u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatskog matematičkog društva. Četiri godine kasnije, škola uvodi opću gimnaziju, te upisuje samo dva razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije. Slab interes za prirodoslovno-matematički smjer doveo je do toga da je 2006./2007. upisan svega jedan razred.

Nastojeći popraviti postojeću situaciju, nakon dvije godine, na upisima nudimo atraktivan prirodoslovno-matematički smjer s pojačanom nastavom matematike. Novoupisani učenici, umjesto drugog stranog jezika, mogu birati matematiku. Dakle, kroz četiri godine školovanja imaju jedan predmet manje i umjesto toga slušaju 274 sata matematike više. Takvu mogućnost upisa ostale matematičke gimnazije u gradu Zagrebu (XV. i V.) imaju već godinama.

Uspjeli smo upisati „samo“ pola jednog razreda s pojačanom satnicom matematike, ali od iduće školske godine 2009./2010. vraćamo se na dva razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije (jedan „obični“ i jedan „pojačani“).

U želji da u Gimnaziju Lucijana Vranjanina privučemo osnovce koji vole matematiku, 16. siječnja 2010. organizirali smo Prvo ekipno natjecanje osnovnih škola u matematici, koje je s vremenom preraslo u osnovnoškolcima omiljeno natjecanje „Lucko“ s preko 500 sudionika.

Poboljšani upisi, ozbiljan rad na redovnoj nastavi obogaćen dodatnom nastavom matematike, Zimskim i Ljetnim školama matematike, te raznim stručnim predavanjima na PMF-u, donosi rezultate. U rad s nadarenim učenicima uključili su se i naši bivši natjecatelji, sada vrsni studenti. Sve to rezultiralo je vidljivim napretkom i sve većim interesom učenika za matematiku. Brojevi govore sami za sebe:

Od „škole na kraju grada“ koja je jedva upisivala jedan ili dva matematička razreda, postali smo respektabilni konkurenti na natjecanjima mnogo većim i poznatijim matematičkim gimnazijama (V. i XV. gimnazija upisuju osam prirodoslovno-matematičkih razreda učenika s prosjekom 5.0).

U svrhu popularizacije matematike u manjim sredinama, 2006. godine Agencija za odgoj i obrazovanje uvodi Natjecanje u B kategoriji za učenike koji ne idu u prirodoslovno-matematičke gimnazije. Naša škola, koja u svojim općim razredima ima pregršt učenika koji su ujedno i dobri matematičari, s radošću je dočekala tu novost i aktivno se uključila u natjecanje.

Posebno nas vesele uspjesi na Festivalu matematike u Puli, gdje smo sudjelovali nekoliko puta u ekipnom natjecanju učenika srednjih škola i osvajali zlatne i srebrne medalje. Ekipna natjecanja imaju posebnu draž, od samog odabira članova (jer ekipu čine najuspješniji učenici škole te godine), do priprema, puta i natjecanja.

Veliko je zadovoljstvo promatrati kako od malenih zbunjenih prvaša koje upisujemo, kroz godine rada stasaju pravi natjecatelji i matematičari, koji nakon završene Lucijanke odlaze samouvjereni i željni novih znanja na studij Prirodoslovno-matematičkog fakulteta ili Fakulteta elektrotehnike i računarstva.

Maja Zelčić, prof.

« Srpanj 2020 »